Ogłoszenie

Forum zostało otwarte i można się na nim rejestrować :)

#1 2013-11-27 14:04:27

Carissime

Administrator

Zarejestrowany: 2013-11-20
Posty: 11
Punktów :   

Bearded collie

Klasyfikacja FCI: Grupa I. Owczarki i inne psy pasterskie z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła. Sekcja 1. Owczarki.
Nr FCI: 271

Pochodzenie rasy: Wielka Brytania
Data powstania: XVI wiek.

Wzrost: 51 - 56cm.
Waga: 18 - 27 kg.
Maść: płowe, ciemnoszare, brunatne, czarne, niebieskie. Często z białymi znaczeniami


Beraded collie pochodzi od polskich owczarków nizinnych, które zostały przed wiekami przywiezione do Szkocji. Pierwotnie był wykorzystywany jako pasterz owiec. Obecnie prawie wyłącznie można go spotkać jako psa towarzyszącego.

Bearded collie jest wesołym, beztroskim, pełnym życia i energii psem, o przyjacielskim i łagodnym usposobieniu. Jest bardzo ciekawski z natury i z radością bierze udział w wielu zajęciach takich jak pasterstwo, zawody agility, stróżowanie czy długie wędrówki wraz ze swoja rodziną. Nie jest to pies, którego można zaniedbywać, gdyż bearded collie łatwo się nudzi, co może prowadzić do destrukcyjnych zachowań. Pies ten jest posiada bardzo przyjacielską i słodką naturę, ale bez odpowiedniej socjalizacji, część psów może być nadmiernie bojaźliwa lub nieśmiała. Niektóre bearded collie mogą być dosyć niezależne i uparte, co powinno zostać uwzględnione podczas treningu, ale pies ten nadaje się również dla niedoświadczonych właścicieli psów, o ile wychowanie będzie konsekwentne i łagodne.

Bearded collie zachowuje się wspaniale w kontaktach z dziećmi, jednakże potrafi być bardzo energiczny i hałaśliwy, dlatego jego obecność w domu z małymi dziećmi może być nieco uciążliwa. Bearder collie jest także z natury psem owczarskim i dlatego może próbować zaganiać dzieci i inne zwierzęta krążąc dookoła oraz szczypiąc i podgryzając je w pięty. Aktywny i przyjacielski, pies ten jest wspaniałym towarzyszem, który dobrze współżyje z innymi zwierzętami, i chociaż potrafi być początkowo nieufny i powściągliwy wobec obcych, wkrótce zacznie przyjaźnie ich witać.

Pielęgnacja szaty bearded collie wymaga nieco wysiłku i czasu, aby utrzymać ją w dobrej kondycji i uchronić przed zaplątaniem. Sierść szczotkuje się parę razy w tygodniu, by uniknąć skołtunienia. Od przynajmniej pół godziny do dwóch godzin tygodniowo trzeba, więc sobie zarezerwować na czesanie i szczotkowanie kudłatej sierści. Oczywiście podczas sezonowej utraty sierści czas ten z pewnością będzie dłuższy. Co kilka miesięcy może być konieczne przycinanie sierści.


Carissime i Psy

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.ffswiebodzin.pun.pl www.easyplatoon.pun.pl www.regatywat.pun.pl www.stadolwiejziemi.pun.pl www.kombinacjanorweska.pun.pl