Ogłoszenie

Forum zostało otwarte i można się na nim rejestrować :)

#1 2013-11-27 14:06:32

Carissime

Administrator

Zarejestrowany: 2013-11-20
Posty: 11
Punktów :   

Owczarek szetlandzki

Klasyfikacja FCI: Grupa I. Owczarki i inne psy pasterskie z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła. Sekcja 1. Owczarki.
Nr FCI: 88

Pochodzenie rasy: Wielka Brytania
Data powstania: XVIII wiek.

Wzrost: 35 - 37 cm.
Waga: 6 - 7 kg.
Maść: czarna, niebieska marmurkowa, trójbarwna z białymi znaczeniami lub z podpalaniemOwczarek szetlandzki powstał w XVIII w. na Wyspach Szetlandzkich, należących do Szkocji. Rasa powstała w wyniku skrzyżowania owczarka szkockiego collie ze spanielem miniaturowym, papillonem i szpicem. Ten czujny pies był używany do stróżowania w domach i zagrodach. Obecnie staje się coraz bardziej popularny jako pies towarzyszący.

Owczarek szetlandzki jest uroczym, czułym i lojalnym psem, doskonale sprawdzającym się w roli psa rodzinnego, nawet dla niedoświadczonych właścicieli. Jest bardzo wrażliwy i uczuciowy, a także bardzo inteligentny, więc jego wychowanie nie przysparza większych problemów. Sheltie jest jedną z najszybciej uczących się ras psów. Pies ten potrzebuje towarzystwa i uczucia ze strony swoich właścicieli i nie jest właściwym wyborem dla tych z małą ilością czasu, gdyż zaniedbywany sheltie może wykazywać skłonności destrukcyjne. Pies ten jest po prostu bardzo aktywny, kocha ruch i zajęcie i nie chce odstępować swojego pana nawet na krok.

Wczesna socjalizacja i konsekwentny trening jest zalecany, aby wychować towarzyskiego psa o zrównoważonym charakterze, gdyż niektóre owczarki szetlandzkie mogą zachowywać się z rezerwą i być nadmiernie nieśmiałe. Sheltie lubi dzieci, ale chociażby z powodu jego szczekliwości czy raczej niezbyt dużych rozmiarów najlepiej sprawdza się w rodzinie z nieco starszymi, dobrze zachowującymi się dziećmi. Doskonale za to socjalizuje się z innymi psami i zwierzętami i np. można bezproblemowo trzymać kilka psów razem. W stosunku do obcych jest nieufny i ostrożny, a także jakby nieco nieśmiały. Owczarek szetlandzki jest bardzo wrażliwy i potrzebuje być częścią kochającej, bliskiej rodziny. Nie lubi również nadmiernego hałasu czy zgiełku, i dlatego trzymanie go w mieście nie jest najlepszym pomysłem. Owczarek szetlandzki wymaga sporej dawki ruchu i ćwiczeń, i dlatego powinien mieć bezpieczny, pewny obszar, na którym mógłby bawić się i biegać, kiedy nie jest na smyczy.

Sheltie wymaga systematycznej pielęgnacji swojej długiej, gęstej sierści, którą trzeba szczotkować dwa razy w tygodniu. Ta rasa psów linieje w średnim stopniu.


Carissime i Psy

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.kombinacjanorweska.pun.pl www.ffswiebodzin.pun.pl www.stosunki07.pun.pl www.stadolwiejziemi.pun.pl www.easyplatoon.pun.pl