Ogłoszenie

Forum zostało otwarte i można się na nim rejestrować :)

#1 2013-11-27 14:19:23

Carissime

Administrator

Zarejestrowany: 2013-11-20
Posty: 11
Punktów :   

Owczarek Australijski Kelpie

Klasyfikacja FCI: Grupa I. Owczarki i inne psy pasterskie z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła. Sekcja 1. Owczarki.
Nr FCI: 293

Pochodzenie rasy: Australia
Data powstania: XIX w.

Wzrost: 43 - 51 cm.
Waga: 10 - 20 kg.
Maść: czarne albo czarne podpalane, niebieskie od ciemnego do jasnego odcienia, z lub bez podpalania; podpalanie od ciemnego do kremowego. Minimalne jasne znaczenia.Owczarek australijski Kelpie powstał około 1870 roku i odegrał dużą rolę w rozwoju przemysłu owczarskiego i wełnianego w Australii. Ta rasa psów wywodzi się od angielskich i szkockich "użytkowych Collie" (rodowód dzieli z Border i Scotch Collie oraz Owczarkami Angielskimi).

Podstawy rasy wywodzą się ze szkockiego Rutheford, w północnej części kraju, od pasterskich Collie. Te zwartej budowy, gładkowłose i uważne psy miały czarne, brązowo podpalane umaszczenie. Pierwsza suka rozrodcza urodziła się w Victorii (Australia), a jej właściciel nazwał ją "Kelpie". Tam też została skojarzona z czarnym psem o imieniu "Moss", sprowadzonym z osady Rutheford. Kelpie i Moss zostali rodzicami linii pracujących psów pasterskich. Dwa inne, czarne, brązowo podpalane psy, Brutus i Jenny, zostały rodzicami Cesara, z którym później oszczeniła się Kelpie. Z tego miotu pochodziła czarna podpalana suka, również nazwana Kelpie. Później imię Kelpie stało się popularnym słowem. W 1890 roku odmiana "Kelpie" była całkowicie przyjęta.

Kelpie jest zwartym w budowie, krzepkim i mocnym, bardzo entuzjastycznie nastawionym i niezmordowanym psem pracującym. Pies ten jest wszechstronnie użytkowy, ale doskonały we współpracy z pasterzem. Kelpie silnie przywiązuje się do jednego opiekuna, ale jest zbyt dużym pracoholikiem i bardzo energicznym psem, aby stać się kanapowcem zamkniętym w mieszkaniu. Kelpie koniecznie potrzebuje zadowalającej go pracy, co przy ogromnej wręcz wytrzymałości tego psa nie jest łatwe i nie może zapewnić mu tego przeciętny właściciel, kupujący psa tylko jako psa towarzyszącego. Łatwość uczenia tego psa i bystrość w pracy przy stadzie sprawiła, że jest to bardzo popularny pies owczarski i pasterski w USA i Australii. Kelpie błyskawicznie reaguje na każdy sygnał swojego pana, nawet z dużej odległości.

Kelpie jest tolerancyjny wobec dzieci, z którymi się wychował. Czasami może natomiast próbować zaganiać psy i inne zwierzęta, jakby pracował z owcami. Ten istny pracoholik będzie pracował, aż padnie. Jest bardzo niezależny i raczej zajęty pracą i samym niż chęcią zdobycia pieszczot od swego pana. Nuda jest szczególnie nie do zaakceptowania przez tego psa. W swoim ojczystym kraju, Australii, Kelpie pracuje przez cały dzień, zwykle w dużym upale, przemierzając wielkie połacie terenu. Ta rasa psów sprawia wrażenie jakby pędziła stado za pomocą swojego hipnotycznego wzroku, w podobny sposób jak czyni to border colie, ale wykorzystuje również swą zdolność do podgryzania pęcin szczególnie upartego bydła. Kelpie potrafi zapędzić tysiące owiec z pastwiska do zagrody bądź ciężarówek. Psy te zaczynają od zgromadzenia stada w jedną, zbitą grupę, a następnie w prostej linii pędzą stado do punktu przeznaczenia.

Krótka i gęsta sierść Kelpie jest niezwykle łatwa w pielęgnacji. Pies ten również nie będzie sprawiał kłopotów wychowawczych i łatwo go wychować, chociaż potrafi być psem samodzielnym. Niestety, przeciętny właściciel nie zapewni temu psu satysfakcjonującej go pracy i zaspokoi ogromną potrzebę ruchu tego niezwykłego pracoholika.


Carissime i Psy

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.regatywat.pun.pl www.kombinacjanorweska.pun.pl www.stadolwiejziemi.pun.pl www.stosunki07.pun.pl www.ffswiebodzin.pun.pl